استاندارد TIA 942 اتاق سرور

tia 942


استاندارد TIA 942

این استاندارد در سال 2005 میلادی توسط انجمن صنعت ارتباطات (TIA) برای تعیین راهکارهای عملی، طراحی و ساخت مراکز داده ها با نگرش اختصاصی در حوزه سامانه های کابل کشی و طراحی شبمه ایجاد شده است. این استاندارد مرجع مهم و تعیین کننده ای برای نیاز مندی های خاص در نواحی عمومی و خصوصی یک مرکز داده استاندارد بوده و روش های کاربردی و دستور العمل های اجرایی دارد. از مزایای اصلی طراحی مراکز داده مطابق با استاندارد می توان به مواردی مانند نام گذاری استاندارد قطعات و تجهیزات،اطمینان از کارکرد بدون اشکال و بدون خرابی،حفاظت قوی در برابر آسیبهی طبیعی یا مصنوعی بشری، قابلیت اطمینان، توسعه پذیری و مقیاس پذیری برای مدت زمان طولانی اشاره کرد که با توجه به تغییرات صورت گرفته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین فناوری تولید تجهیرات در سال 2010 روز آمد سازی شد.

 

این استاندارد یک مرکز داده را با چهار ناحیه اصلی به شرح زیر تقسیم می کند:

  1. اتاق ورودی

  2. اتاق رایانه که خود به چهار ناحیه کوچکتر به نام های ناحیه توزیع اصلی (MDA)، ناحیه توزیع افقی (HDA)، ناحیه توزیع دسته بندی شده (ZDA) و ناحیه توزیع تجهیرات (EDA) تقسیم می شود.

  3. اتاق مخابرات

  4. اتاق تجهیزات مکانیکی و الکتریکی

استاندارد TIA 942  نسخه 2011

استاندارد دوم در سال 2011 میلادی برای تطبیق تغییرات صورت گرفته، مورد بازنگری قرار گرفت و نسخه به روز شده آن با عنوان TIA 942 A  در اواخر همان سال معرفی شد. در جدول زیر مهم ترین موارد به روز شده در این استاندارد را نسبت به استاندارد اولیه (مرجع) در چهار حوزه اساسی مشاهده می کنید :

پارامتر

استاندارد TIA 942

استاندارد TIA 942 A

Cabling (back bone and horizontal)

CAT3 to CAT6a OM1,OM2,…OM4

CAT 6  , CAT6a OM3 , OM4

Length  (HC)

100 – 300

(100 Application specific length requirement (TIA 568 C.0)

Connectors

No requiement

LC , MPO

Topology

MDA – HDA – EDA

MDA – IDA – HAD – EDA

  استاندارد TIA 942  نسخه 2014

استاندارد سوم در سال 2012 میلادی به صورت اساسی مورد باز نگری قرار گرفت نسخه به روز شده آن با عنوان TIA 942 B  در سال 2014 معرفی شد. اصلی ترین تغییر این نسخه حذف عنوان Tier  از استاندارد تبدیل به عنوان Rate  است. تغییرات دیگری هم در این نسخه صورت گرفته، برای مثال ادغام Operations & maintenance  در بخش استاندارد یا ادغام Building characteristics & site location  در این بخش و …

لازم به ذکر است در سال 2017 میلادی بر اساس موضوعات اتفاق افتاده حقوقی ما بین این موسسه و یک موسسه دیگر در مورد استفاده از عنوان Tier   موجب گردید روند های نگرشی توسعه ای و زیر ساختی تحت عنوان Level  در نسخه جدید در نظر گرفته شود.

استانداردهای مراکز داده موسسه BICSI

 

اخبار و تازه ها

TIA 942استاندارد TIA 942

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *