اعلان و اطفاء حریق مرکز داده و اتاقهای سرور 

اعلان و اطفاء حریق مرکز داده و اتاقهای سرور

اعلان و اطفاءحریق

اعلان و اطفاءحریق و یا  سرکوب آتش مکانیزه یک مرکز داده  از موارد بسیار حیاتی و امنیتی در هنگام آتش سوزی و حریق میباشد . با توجه به اهمیت اطلاعات سرورها و ذخیره ساز ها حفاظت بدون دخالت نیروی انسانی و در هر ساعت از شبانه روز از وظایف این سیستم مکانیزه میباشد . در یک مرکز داده با وجود انبوهی از بردهای الکتریکی و کابلهای و تابلوهای توزیع و عبور جریان با ولتاژ بالا در آنها همواره خطر آتش سوزی وجود دارد . عمده آتش سوزی در مراکز داده بر اساسTIA942در کلاس C (این آتش سوزي ها شامل آتش سوزي وسایل الکتریکی و الکترونیکی ـ ژنراتورها ـ ترانسفورماتورها ـ مراکز داده – رادیو ـ ضبط ـسشوار ـ تلویزیون و بطور کلـی هـر وسـیله اي کـه جریـان بـرق در آن برقـرار باشـد دچـار آتـش سـوزي شـود جـزء آتش سوزیهاي الکترسیته محسوب می شود )

اعلان و اطفاءحریق

اعلان و اطفاءحریق

اعلان و اطفاءحریق  ناشی از الکتریسیته در مراکز داده :

آتش سوزی در مرکز داده ، از یک اتصال مدار کوتاه در برد یک سیستم کولینگ ، سیم کشی معیوب، سیم تغذیه  آسیب دیده، ورود بیش از حد برق به وسایل الکتریکی و یا بار الکتریکی بیش از حد در PDU های رکها تا خطاهای انسانی ناشی از
حواس پرتی و سهل انگاری و نفوذ آب و حشرات میتواند باعث بروز آن گردد
. بنابراین با داشتن دانش کافی در مورد نوع و کلاس حریق میتوان نسبت به خاموش کردن سریع آن اقدام کرد . واکنش سریع و به موقع نسبت به حریق در دیتاسنتر و اتاق سرور
با هدف پیشگیری از وارد آمدن خسارت جانی و مالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است . راهکارهای عمومی اعلان و اطفاء حریق مراکز داده به شرح زیر میباشد .

اعلان و اطفاءحریق

 HFC-227ea و یا نام تجاری آنFM200 :

اعلان و اطفاءحریق با گاز FM200 از متداول ترین روشها در مراکز داده میباشد این گاز با فرمول شیمیایی  HeptaFluoro Propane کاملا بی رنگ است و  هنگام تخلیه باعث برودت شدید و یا افزایش فشار زیاد در محل نمی شود، لذا کاربرد آن بر روی تجهیزات حساس مشکلی ایجاد نمی کند. این گاز تحت فشار اولیه نیتروژن خارج شده و از طریق لوله کشی ثابت و نازل های مخصوص هر ناحیه در محل پاشیده می شود. سیستم های گاز HFC-227ea معمولا بر اساس غلظت 7 الی 12 درصد طراحی می شوند.
برای قرارگیری در معرض این گاز در غلظت های مختلف، محدوده زمانی مشخصی تعریف شده است، به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA-2001 مدت زمان مجاز قرارگیری در معرض این گاز برای غلظت های کمتر 5/10 درصد، 5 دقیقه و برای غلظت 12 درصد 49 ثانیه می باشد. باید توجه داشت که یکی از ویژگی های گاز HFC-227ea معتبر قابل اطمینان، UL Listed و FM Approved بودن آن است که تضمینی بر عملکرد صحیح این گاز می باشد. این سیستم ها برای اطفاء حریق مراکز داده  که دارای اپراتور می باشند کاربرد فراوان دارند.

اعلان و اطفاءحریق: ECARO-25

کمپانی Fike در سراسر جهان به عنوان یکی از شرکتهای  پیشرو در سیستم های مکانیزه اعلان و اطفاءحریق شناخته شده و عوامل اطفا با مشخصات برتر و عملکرد فوق العاده را عرضه می نماید.سیستم های اطفا حریق ECARO-25 که به عنوان یک عامل اطفای پاکیزه مطرح می گردند، بدین معنا که پس از عمل اطفاء هیچ گونه گردی روی سرورها بجا نمیگذارد و با وجود هزینه نسبتا بالا یکی از گزینه های برتر برای اطفاء حریق در مراکز داده میباشد . این سیستم با قابلیت اطمینان و کارآیی Rupture Disc به همراه انعطاف پذیری بالای فعال سازی برقی کمپانی شناخته شدهی Fike در حوزه سیستم های حفاظتی با کیفیت و قابل اعتماد، همچنان به دنبال روش هایی جهت بهبود کارایی محصولات ایمنی خود می باشد. فن آوری شیرهای ضربه ای (Impulse Valve) با ترکیب قابلیت اطمینان وکارایی بدون نشت Rupture Disc های این کمپانی و همچنین انعطاف پذیری و عملکرد برقی و سریع این شیرها به طور قابل توجهی عملکرد سیستم های اطفای حریق را نسبت به سیستم هایی با شیرهای مکانیکی بهبود بخشیده است.