رمز ارزها چگونه طراحی و ساخت مراکز داده آینده را دگرگون می‌کنند؟

رمز ارزها طراحی مراکز داده

رمز ارزها طراحی مراکز داده


رمز ارزها چگونه طراحی و ساخت مراکز داده آینده را دگرگون می‌کنند؟

زمانی‌که مردم درباره زنجیره بلوکی و مراکز داده و تاثیر این دو فناوری بر یکدیگر صحبت می‌کنند، بیشتر به دنبال واکاوی این موضوع هستند که زیرساخت‌های فعلی مراکز داده تحت تاثیر زنجیره بلوکی چه سرنوشتی خواهند داشت، زیرا در آینده نزدیک هم‌گرایی و حتا ملموس شدن این دو فناوری با یکدیگر اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. چند وقت پیش اجلاسی در ونکوور در ارتباط با تحولات مرکز داده برگزار شد
که محوریت آن پیرامون این موضوع بود که زنجیره بلوکی، رمزارزها و بیت‌کوین چه هستند و چگونه بر طراحی، ساخت، پیاده‌سازی و توسعه مراکز داده تاثیر خواهند گذاشت. 

رمز ارزها طراحی مراکز داده

رمز ارزها طراحی مراکز داده

در این اجلاس مباحث مختلفی پیرامون مراکز داده مطرح شد که در نوع خود جالب توجه بودند. به‌طور مثال، برایان کلباش بنیان‌گذار و مدیرعامل CapRE در بخشی از صحبت‌های خود این پرسش‌ها را مطرح کرد که ماینرها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند و چگونه پول به دست می‌آورند؟ مراکز داده چه مزایای بالقوه‌ای برای سایر کاربران دارند؟ زنجیره بلوکی و رمزارزها چه آینده‌ای پیش روی مراکز داده خواهند گذاشت و شرکت‌های فعال در این حوزه چه رویکردی باید اتخاذ کنند؟

رمز ارزها چگونه طراحی و ساخت مراکز داده آینده را دگرگون می‌کنند؟

پاتریک حکیم، مشاور رمزارزها و مالک شرکت مشاوره‌ای Hakim Consulting در این خصوص گفت:
«من هیچ سرور یا مرکز داده‌ای را میزبانی نمی‌کنم، اما با مشتریانی کار می‌کنم که چنین تسهیلاتی را ارائه می‌دهند. شرکت‌ها در شرایطی به دنبال افزونگی‌ مناسب و کاهش زمان عملیاتی شدن سامانه‌های در دست طراحی هستند که نیازهای آن‌ها به مراتب فراتر از نیازهای واقعی است، اما برای پیاده‌سازی فناوری‌های نوین همچون زنجیره‌بلوکی که قرار است در آینده از آن‌ها استفاده کنند چنین سامانه‌هایی را طراحی می‌کنند. شبکه‌های امروزی و اتصالات آن‌ها به شکل صریح و روشنی یک مانع اصلی بر سر پیاده‌سازی درست و موثر زنجیره بلوکی است.» اسکات لارسون، مدیرعامل شرکت هلیوس وایر در این اجلاس گفت: «تا جایی که موضوع در ارتباط با زنجیره‌بلوکی است باید بگوییم زنجیره‌بلوکی نوعی فناوری دفترکل توزیع‌شده است که قرار است روی هر صنعتی تاثیرگذار باشد و مراکز داده از این قاعده مستثنا نیستند.
اجازه دهید به یکی از دستاوردهای خود اشاره کنم. یکی از موضوعات مهم حال حاضر این است که چگونه از زنجیره‌بلوکی در ارتباط با مبحث انرژی استفاده کنیم. شاید در مراکز داده نوع اول (Tier I) چنین موضوعی را مشاهده نکنید، اما در نوع‌های دیگر، به ویژه مراکز داده Tier3 یا Tier4 دیر یا زود باید به فکر ‌تامین انرژی پایدار مرکز داده برای ماینرها باشید. رمزارزها خیلی سریع‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید روی مراکز داده بزرگ تاثیرگذار خواهند بود.»

سارا مورتون میزبان اجلاس BC Crypto Hosting می‌گوید:

«جهت‌گیری مراکز داده قرار نیست به سمت رمزارزها، بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال متمایل شود، بلکه تمرکز بر سر نحوه پردازش داده‌ها و و نوع مکانیزمی است که کسب‌وکارها بر مبنای آن کار خواهند کرد.
در شرکت تحت سرپرستی من روزانه چند گیگابایت داده‌ تولید می‌شود. برای پردازش این حجم از داده‌ها مجبور شدیم برنامه‌های منطبق با اندازه داده‌ها را طراحی و توسعه دهیم تا بتواند از میان داده‌های غیرساخت یافته و پراکنده، داده‌های مناسبی که برای پیش‌بینی آینده کاربرد دارند را به شکل بینشی دقیق استخراج کند. این دقیقا همان چیزی است که شما از طریق بزرگ داده‌ها به دست می‌آورید و اینترنت اشیا آن‌را به ارمغان می‌آورد. به عبارت دقیق‌تر، به جای آن‌که تنها نیازمند جمع‌ آوری داده‌ها باشید باید به فکر پردازش آن‌ها باشید.
آیا مسابقه‌ای بر سر بهینه‌ سازی روش‌های برنامه‌نویسی که زنجیر ه‌بلوکی بر مبنای آن‌ها انرژی کمتری از سرورها را مصرف کند به راه خواهد افتاد؟
اگر قرار است همه چیز در جهان به سمت بیت‌کوین برود، تراکنش‌های بیت‌کوین تمامی منابع انرژی را مصرف می‌کنند؟
در پاسخ باید گفت، اگر بیت‌کوین را تنها کارکرد زنجیره‌بلوکی تصور کنید، در این حالت چند فروشنده برتر نسل جدیدی از تجهیزات استخراج را برای ماینرها طراحی کرده‌اند. به‌طور مثال، یکی از آن‌ها AntMiner S9 است که مجهز به یک منبع تغذیه 1500 واتی است. نسل جدید AntMiners دو برابر انرژی بیشتری مصرف می‌کند، اما در مقابل ظرفیت پردازش آن 10 برابر شده است. بنابراین نسل‌های بعدی می‌توانند پردازش‌ها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. پیش‌بینی می‌کنم همه شرکت‌ها به دنبال بازدهی بیشتر هستند. ما اکنون با مشکل تامین انرژی کافی روبرو هستیم. به همین دلیل پایداری کاملی وجود ندارد و در نتیجه توازنی میان مصرف انرژی و نرخ معدن‌کاوی برقرار نیست. به همین دلیل طراحی سخت‌افزارها  به سمت عملکرد بالاتر متمایل خواهد شد که باعث می‌شوند در آینده مراکز داده ماژولا‌تر و سازگارتری را شاهد باشیم.»

مطالب دیگر:

سیستم سرمایش مراکز داده(Data Center)

مقالات دیتا سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *