سیستم کنترل تردد تحت شبکه

سیستم کنترل تردد تحت شبکه


سیستم کنترل تردد تحت شبکه چیست و چرا استفاده می‌شود؟

سیستم کنترل تردد راهکاری است که برای نظارت، کنترل تردد و دسترسی به منابع و خدمات از آن استفاده می‌شود.
این سامانه‌ها همانند سایر تجهیزات نظارتی به افراد اجازه می‌دهند قفل درب‌ها را باز کنند و همچنین مسیر ورود و خروج افراد را مشخص می‌کنند.
سامانه‌های کنترل تردد کاربردهای مختلفی دارند و به اشکال مختلفی از آن‌ها استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به اعلام خطر، نظارت بر دسترسی به سرویس‌های عمومی (در حوزه‌های مالی، حضور و غیاب) و اعلام هشدار در خصوص باز بودن طولانی مدت یک درب و ارسال پیغامی برای اتاق فرمان اشاره کرد.

سیستم کنترل تردد تحت شبکه چیست و چرا استفاده می‌شود؟

سیستم‌های کنترل تردد به دو شکل مستقل و تحت شبکه و برای نظارت بر تردد افراد یا وسایل نقلیه استفاده می‌شوند و ممکن است بر مبنای مکانیسم‌های امنیتی زیستی، غیر زیستی و ترکیبی از هر دو مورد استفاده شوند.
در این میان سامانه‌های کنترل تردد تحت شبکه از سوی بیشتر سازمان‌ها استفاده می‌شود.

"<yoastmark

سامانه کنترل تردد تحت شبکه چیست؟

یک سیستم کنترل تردد تحت شبکه از سه مولفه اصلی کنترل‌کننده مرکزی،
کامپیوتر و نرم‌افزار هوشمند تشکیل شده است. اصلی‌ترین مولفه یک سامانه کنترل تردد تحت شبکه، کنترل‌کننده چند کاناله است که اجازه کنترل چند مسیر را با اتصال به ریدر، قفل برقی یا سایر تجهیزات مدنظر کاربر می‌دهد.
بیشتر کنترل‌کننده‌‌ها بر پایه پروتکل‌های RS232، RS485و TCP/IP کار می‌کنند که بدون مشکل به کامپیوترها یا سوییچ‌ها متصل می‌شوند.سامانه‌های کنترل تردد تحت شبکه قابلیت‌های مختلفی ارائه می‌کنند که ممکن است
برخی از سازمان‌ها به قابلیت‌های خیلی پیشرفته این سامانه‌ها نیازی نداشته باشند.این سامانه‌ها در تعامل با سایر ابزارهای امنیتی اجازه می‌دهند یک مرکز رصد رخدادهای امنیتی (SoC) را به بهترین شکل پیاده‌سازی کنید. مرکزی که در بسیاری از فیلم‌ها شاهد آن هستید که اپراتور‌ها در یک اتاق ایمن نشسته‌اند، تمامی اتفاقات را رصد می‌کنند، هشدارهای صادر شده از سوی دستگاه‌ها را مشاهده می‌کنند و در صورت لزوم درب‌هایی را باز یا بسته می‌کنند. برای پیاده‌سازی چنین مرکزی در اولین گام باید به سراغ خرید یک سامانه کنترل تردد تحت شبکه بروید. در زمان خرید یک سامانه کنترل تردد باید به فاکتورهای مختلفی دقت کنیدتا انتخاب درستی داشته باشید. اولین فاکتور نوع معماری و ساختار سیستم است. در معماری سیستم وضعیت درب‌ها و نحوه آرایش آن‌ها به لحاظ قرار گرفتن در کنار یکدیگر و شبکه شدن آن‌ها با توجه به فاصله‌ای که با یکدیگر دارند باید مشخص ‌شوند. دومین فاکتوری که باید به آن توجه داشته باشید نوع کارکردی است که از سیستم انتظار دارید. به‌طور مثال چه تعداد ورودی‌ و خروجی‌ برای سیستم متصور هستید، سامانه‌های امنیتی جانبی همچون سامانه‌های اعلام خطر و هشداردهی، کنترل وضعیت آسانسورها، آتش‌سوزی، دستگاه‌های ثبت ورود و خروج کارمندان و مواردی از این دست باید به دقت بررسی شود.
در ادامه تعداد درب‌ها و کارت‌خوان‌های نصب شده و تعداد کارمندانی که قرار است
 در شبکه به چنین سیستمی دسترسی داشته باشند و شرح وظایف آن‌ها را مشخص شود. در مرحله بعد باید نوع کارت‌خوان‌ها (مغناطیسی، مادون قرمز، زیستی، کلیدهای فشاری یا بدون تماس (RFID)) و نوع درب‌ها (کشویی، لولایی و تعداد لنگ‌های یک درب) مشخص شوند. در برخی از مدل‌ها امکان تطبیق کنترل‌کننده با تمامی کارت‌خوان‌های موجود در بازار با استفاده از استاندارد Weigand وجود دارد. از دیگر فاکتورهای مهم چنین سامانه‌هایی می‌توان به تعداد وقایع ثبت شده، امکان اتصال به دتگاه‌ها در وضعیت RS485 و LAN، توانایی اضافه کردن ماژول‌های دیگر (رادیویی، هشداردهی)، وضعیت حافظه به لحاظ ثبت کاربر، تعداد خروجی‌ها، تعریف برنامه زمانی و…. اشاره کرد. همان‌گونه که اشاره شد، یک سامانه کنترل تردد تحت شبکه باید به متصدی مربوطه اجازه دهد بر رخدادها و برنامه‌های واکنشی کنترل دقیقی داشته باشد و اطلاعات را به شکل لحظه‌ای دریافت کند و مهم‌تر از تمامی این موارد گسترش‌پذیری بالایی داشته باشد.

مقالات دیتا سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *