طراحی و مشاوره

طراحی و مشاوره دیتا سنتر

طراحی و مشاوره دیتا سنتر

دیتا سنتر یا مرکز داده یک فضای اختصاصی است که مهمترین اطلاعات مجموعه و شرکت شما در آن قراردارد و برای حفظ امنیت و صحت کار کرد آن نیاز به پیروی از کد ها و  استانداردهای خاصی میباشد همچنین در هر کشور مجموعه ای از استانداردها و کدهای محلی نیز وجود دارد که میبایست برای اطمینان از ایمنی و بهره وری  در طراحی مد نظر قرار گیرد. می توان گفت طراحی مرکز داده  اصلی ترین بخش ابتدایی یک مرکز داده میباشد. طراحی یک مرکز داده در حقیقت مدلی است که بر پایه آن منابع فناوری ، زیرساخت ، معماری و ساختمان و موارد مکمل دیده میشود مفهوم منطقی یک مرکز داده را قبل از پیاده سازی و توسعه در محیط سازمان فراهم میکند.

طراحی مرکز داده یک فرآیند گسترده است که تمام پارامترهای محاسباتی و غیر محاسباتی ضروری را در قالب اسناد ویا دیاگرام هایی بوسیله نرم افزار های مربوطه ارائه میدهد و در طراحی آن معیارهایی نظیر :

  • ضریب اطمینان و دسترسی بالا (High Availability)

  • سهولت در توسعه مرکز (Scalability)

  • راه‌حل‌های امنیتی (Security Solutions)

  • سهولت مدیریت (Manageability)

  • پیمانه ای بودن (Modularity)

  • انعطاف پذیری (Flexibility)

  • سادگی (Simplicity)

  • خوشفکری (Sanity)

در نظر گرفته میشود .

طراحی و مشاوره دیتا سنتر

مکان دیتا سنتر :   

مکان مرکز داده دریک ساختمان جایی با سهولت دسترسی است و  نباید بوسیله اجزاء اصلی ساختمان نظیر راهروها ، آسانسور و یا محدودیتهای بنا محصور شده باشد . همچنین میبایست به منظور ورود نفرات وتجهیزات تمهیدات لازم برای آن دیده شود ، بسیاری از مراکز داده بزرگ دنیا دارای یک درب به محیط بیرونی و سکوی بار انداز برای جابجایی تجهیزات سنگین نظیر UPS ها و یونیتهای سیستم سرمایش دارند . دوری از منابع نویز و تشعشعات الکترومغناطیس ، فاصله منطقی از بزرگراه ، فرودگاه ، سد و تجهیزات رادیویی و فرستنده های رادار از دیگر مواردیست که در جانمایی و انتخاب محل یک مرکز داده در نظر گرفته میشود .

پوششهای کاذب

به منظور به حداقل رساندن تبادل دمایی با بیرون و موارد امنیتی ، یک مرکز داده و یا اتاق سرور نباید هیچ گونه پنجره ای به بیرون و فضای آزاد داشته باشد باید برای ورود و خروج افراد از سیستمهای کنترل تردد استفاده گردد . سقف و دیوارها در مواردی کف مرکز داده و مراکز وابسته باید دارای پوششهای کاذب ضد حریق ، ضد رطوبت ،ضد الکتریسیته ساکن ، ضد غبار و در موارد امنیتی ضد الکترومغناطیس باشد. تا ضمن مقاومت در موارد یاد شده از انتشار مخاطرات به اتاقهای جانبی هم جلوگیری کند . در ضمن وجود پوششهای کاذب موجب سهولت دسترسی در ابعاد مختلف مرکز داده به منظور نصب سنسورها و تجهیزات ، پاکیزگی بیشتر و همچنین مدیریت و امنیت کابل و لوله های ارتباطی میگردد .

طراحی و مشاوره ابعاد دیتا سنتر

ابعاد یک مرکز داده باید به اندازه کافی بزرگ باشد که تمامی تجهیزات پیش بینی شده را در خود جای دهد و قابلیت توسعه آینده را در صورت لزوم داشته باشد . مراکز داده بزرگ دارای یک انبار تجهیزات ضروری میباشد که در مواقع اضطراری و خرابی قطعی قطعات به سرعت بتوان آن را تعویض و جایگزین نمود .

طراحی و مشاوره اتاقهای جانبی دیتا سنتر

برای باز کردن بسته بندی تجهیزات و پیکره بندی و تست آنها ، مراکز داده دارای یک بخش به نامUnpacking Room  میباشد . فضای دیگری به تجهیزات خنک کننده ، اتاق تابلوهای توزیع ، اتاق UPS ها و کابینهای باطری و همچنین اتاق سیلندرهای سیستم اطفاء اختصاص داده میشود . در کنار فضاهای ذکر شده یک مرکز عملیات (NOC Room) و یک اتاق TAPE به منظور پشتیبانی گیری پیش بینی میگردد . معمولا در کنار مرکز داده یک مرکز عملیات و یک اطاق پرینتر نیز درنظر گرفته میشود. جداسازی هریک از بخشها موجب امنیت بیشتر بویژه در مواقع ورود تعمیر کاران بخشهای مختلف به مرکز داده میگردد . طبق استاندارد میتوان UPS ها را تا 150 کیلو ولت آمپر داخل اتاق رک قرار داد ولی برای باطریها به علت ساطع کردن بخار هیدروژن از باطریها و همچنین احتمال انفجار ، اتاق مجزا با یک اگزاس فن و دریچه برقی نیاز است که به صورت متناوب و با اتصال به سیستم کنترل شرایط محیطی (EMS) هوای اتاق را تعویض کند . وجود هرگونه تاسیسات ،، چاه آب ، لوله های آب و فاضلاب و امثالهم در اتاق های مرکز داده غیر مجاز میباشد .

روشنایی

حداقل میزان روشنایی مجاز در مراکز داده ، 500 لوکس در سطح افقی و 200 لوکس در سطح عمودی است معمولا 30% روشنایی روی UPS تعریف میشود تا در مواقع اضطراری و قطعی برق استفاده شود استفاده از هرگونه کلید های دیمر دار در مرکز داده غیر مجاز میباشد .

در مواقع آتش سوزی پیش بینی چراغهای راهنما و شب رنگهای نشانگر درب خروجی توصیه میشود .

درب ها

درب های دیتاسنتر باید حداقل دارای 1 متر عرض و 2.13 متر ارتفاع و بدونه پاشنه باشد. لولای درب باید به سمت خارج باز شود یا درب به صورت کشویی باشد. درب میتواند دو لنگه و بدون ستون مرکزی باشد تا برای ورود تجهیزات بزرگ داخل مرکز داده مانعی وجود نداشته باشد.

 مقاوم سازی  

مقاوم سازی در مقابل بلایای طبیعی در مراکز داده بسیار حائز اهمیت است و ساختمانی که دیتاسنتر در آن بنا میشود باید دستورالعمل های آئین نامه مقابله با زلزله در آن لحاظ شده باشد. به ویژه برای شهرهای دارای سابقه زمین لرزه بسیار حیاتیست .

آلاینده ها

مطابق استاندارد اتاق رکها میبایست از هرگونه آلودگی پاک باشد و بدین منظور میتوان از دستگاه های تصفیه هوا با فیلترهای متغیر برای ریزگردها مطابق با ظرفیت ابعاد اتاق مورد نظر استفاده کرد .

سیستم برق پشتیبان 

یک مرکز داده میباست با یک  سیستم برق پشتیبان و ژنراتور اختصاصی و یا اشتراکی با بخشهای دیگر تابلو ATS پشتیبانی شود تا در مواقع قطعی برق و پس از بالا آمدن ژنراتور بوسیله تابلو ATS به صورت اتومات روی ژنراتور منتقل شود . فاصله زمانی قطعی برق تا رسید به توان نامی ژنراتور توسط سیستمهای برق بی وقفه (UPS) پیشیبانی میشود . ژنراتور میبایست دارای مخزن سوخت مناسب (حداقل 8 ساعت ) و شاسی و فضای امن و دارای تهویه باشد در موارد نزدیکی به ساختمانهای دیگر اتاقک سایلنت (کانوپی ) توصیه میگردد . ژنراتور باید بر اساس میزان حداکثر بار انتخاب گردد.

پایش  عملیاتی دما و رطوبت

هر مرکز داده میبایست دارای یک سیستم پایش و کنترل شرایط محیطی شامل :

دما (بین 20تا 25 درجه ) و رطوبت (بین 40 تا 50 درجه ) باشد تا از رسیدن به نقطه شبنم جلوگیری کند . اطلاعات بیشتر در باره مرکز داده 

اطلاعات بیشتر درباره ی پوششهای کاذب