نظارت تصویری هوشمند

سیستم نظارت تصویری مداربسته (CCTV)

سیستم نظارت تصویری مداربسته به سیستمی اطلاق می گردد که در آن تعدادی دوربین فیلمبرداری تصاویر ویدیویی و صدا را به یک یا چندین نمایشگر و یا یک ذخیره ساز ویدیویی به منظور نظارت و بررسی ارسال می نمایند.

نیاز به راهکارهای نظارت تصویری هیچگاه به اندازه امروز برای کمپانی ها و سازمان های بین المللی حیاتی نبوده است. یک راهکار مطمئن و کارآمد نظارت تصویری می تواند نقشی اساسی به عنوان یک عامل بازدارنده در جرائم، شناسایی مظنونین، ارتقای کیفیت و کاهش ضرر را دارا باشد. با رشد چشمگیر راهکارهای نظارت تصویری با استفاده از دوربین های تحت شبکه، بسیاری از سازمان ها به دنبال پیاده سازی ساختاری می باشند که اهداف امنیتی، حفاظتی و اقتصادی آن ها را از قبیل موارد زیر برآورده کند.

 افزایش کارایی کارمندان

حل اختلافات

نظارت لحظه ای

ذخیره سازی دیجیتال (جهت بررسی و استفاده های تحقیقاتی)

کنترل دسترسی

صرفه اقتصادی

با این حال، با توجه به ارتقای چشمگیر وضوح تصاویر (High Resolution) دوربین ها و ضرورت نگهداری تصاویر ضبط شده برای زمان طولانی، نیازهای ذخیره سازی نیز افزایش یافته است. در یک محیط تجاری معمولی، هزینه های ذخیره سازی ویدیو بیش از 30٪ از کل هزینه های سیستم نظارت را شامل می شود.

سیستم نظارت تصویری از لحاظ ساختاری به دو دسته تقسیم می شود:

 1. آنالوگ:

این سیستم کم هزینه ترین ساختار نظارت تصویری می باشد که در مقیاس های کوچک برای تعداد دوربین های کم استفاده می گردد. بزرگترین عیب این ساختار، الزام استفاده از کابل کواکسیال و یک پورت BNC به ازای هر دوربین بر روی DVR می باشد. همچنین Encoding/Decoding تصاویر بر روی DVR انجام می گیرد. در گذشته دوربین های آنالوگ معمولاً وضوح تصویر پایین تری را پشتیبانی می کردند، اما در حال حاضر دوربین های آنالوگ وضوح تصویر بالاتر مانند 4K را نیز پشتیبانی می کنند.

اجزای سیستم آنالوگ:     

 •  دوربین آنالوگ

 • DVR

 • کابل کواکسیال

 • BNC Connector

 • VMS

2-دیجیتال، تحت شبکه (IP)

مرسوم ترین ساختار نظارت تصویری می باشد که محدودیت های ساختار آنالوگ را مرتفع می کند. راه اندازی سیستم های IP بسیار ساده بوده، به همین دلیل این سیستم ها بسیار رایج و محبوب می باشند.

اجزای سیستم تحت شبکه :          

 •  دوربین تحت شبکه

 • ذخیره ساز

 • سرور

 • کابل شبکه

 • زیرساخت شبکه

 • VMS

 • نمایشگر نظارت (Video Wall)

نظارت تصویری هوشمند
نظارت تصویری هوشمند
نظارت تصویری هوشمند

همچنین سیستم های نظارت تصویری تحت شبکه جهت پیاده سازی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1-سرورهای NVR

سرورهای ذخیره سازی تحت شبکه (NVR) به منظور ارائه بالاترین سطح از عملکرد در ذخیره سازی تصاویر دوربین ها طراحی گردیده اند. این سرورها هزینه پشتیبانی و سخت افزار را برای مشتریان کاهش می دهند. زمانی که کاربر از یک سرور NVR استفاده می نماید دیگر نیازی به سرور و ذخیره ساز جدا، کارت های RAID و کابل خارجی نخواهد داشت. همچنین استفاده از NVR مشکلات عدم سازگاری که در اثر استفاده از تجهیزات گوناگون به وجود می آید را مرتفع می سازد. سرور های NVR معمولاً مجهز به سیستم عامل های ویندوز بوده که امکان نصب نرم افزارهای نظارت تصویری (VMS) را به کاربر ارائه می دهند.

2- External Storage

در این معماری، ذخیره ساز به سرور موجود در سایت مشتری متصل شده و فضای مورد نیاز جهت ذخیره سازی تصاویر دوربینها را تأمین می کند. ذخیره ساز می تواند تحت بستر FC SAN(Switched،Direct) ،IP SAN و یا NAS در اختیار سرور قرار داده شود. با توجه به وسعت پیاده سازی و فاکتورهای اثرگذار، دستگاه های ذخیره ساز می توانند در رده میانی (Midrange) و یا در رده کلان (Enterprise) استفاده گردند.

معرفی محصولات هایک ویژن

سیستم‌های نظارت تصویری هوشمند

مشاوره، طراحي، تأمين، تجهيز، راه‌اندازی و آموزش سیستم‌های جامع نظــــارت تصويري با دوربین‌های تحت شبـــــكه IP Camera))، با کیفیت Full HD و 4k تحت شبکه‌های LAN/WAN، براي ضبط، ‌پخش و انتقال تصوير و صدا از طريق شبكه محلي و يا از راه دور و همچنين ارسال و دريافت آلارم و پیام‌های اضطراري با قابلیت آنالیز و مدیریت تصاویرVideo Analytic))

طراحی مدیریت هوشمند سیستم نظارت تصویری با استفاده از نرم‌افزارهای VMS و سخت‌های افزارهای ویژه با امکانات آنالیز تصاویر

طراحی سیستم نظارت تصویری با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات فیبر نوریFiber Optic) ) و بی سیم (Wireless) به‌منظور انتقال تصاویر و دیتا

تصویر هوشمند باعث کاهش مقدار زیادی از اطلاعات موجود در تصویر می‌شود و همچنین باعث می‌شود تصویر برای سامانه‌ها و افراد قابل اداره کردن باشد. سیستم‌های نظارت تصویری هوشمند به‌صورت خودکار تصویر گرفته‌شده را تحلیل کرده و از اطلاعات به‌دست‌آمده استفاده می‌کنند. امروزه زمانی که صحبت از تشخیص حرکت در دوربین مداربسته باشد به نحوی است که گویی راجع به یک پارامتر بسیار ابتدایی و ضروری صحبت می‌شود. از این هوشمندی اولیه چند سالی بیش نمی‌گذرد که شرکت‌های بزرگ اقدام به تقویت پردازشگرهای دوربین مداربسته های خود نموده و قابلیت‌های زیادی را به دوربین مداربسته ها اضافه نموده‌اند. قابلیت‌هایی که گاهی تأثیر مستقیم بروی کیفیت تصویر داشته و یا منجر به افزایش قابلیت‌های دوربین مداربسته می‌گردد. در این خصوص دوربین مداربسته هایی صاحب قدم بوده و قابلیت‌های پردازش تصویر را در سری دوربین مداربسته های حرفه‌ای خود ارائه نموده‌اند. قابلیت‌هایی مانند تشخیص حرکت در Background، شمارش اشیا، تشخیص شلوغی، توقف غیرمجاز، دیوار مجازی و دیگر موارد .

داده‌های بزرگ (Big Data) و دسترسی به دیدگاه‌های واقعی و فوری در مورد رفتار مشتری یک مزیت رقابتی در صنایع متعدد به‌حساب می‌آید. شمارش نفرات مبتنی بر ویدئو به کمک نصب دوربین مداربسته به فروشگاه‌ها و سرویس‌های خدماتی دیگر روشی برای برداشت و تحلیل داده‌های مشتری ارائه می‌کند. شما می‌توانید با نصب دوربین‌های مداربسته هوشمند و آنالیز تصاویر دوربین مداربسته درب ورودی، تعداد افراد وارد شده به محل و همچنین تعداد افرادی که از راهرو‌های مختلف داخلی عبور کرده‌اند را با ثبت زمان و اطلاعات تحلیلی بعدی در اختیار داشته باشید. برای نمونه، (تحلیل و آنالیز تصاویرVideo Analytic)

دوربین مداربسته مربوط به شمارش نفرات در موارد زیر کمک می کند:

شرکت آدِنا سامان با تجربه طولانی در زمینه طراحی و اجرای اصولی سیستم‌های نظارت تصویری بهترین راه‌حل‌ها را بر مبنای نیاز و خواسته شما ارائه می‌دهد.