پنج دلیل رصد کردن یک دیتاسنتر

پنج دلیل رصد کردن یک دیتاسنتر


پنج دلیل برای رصد کردن یک دیتاسنتر

مدیران شرکتها، مدیران زیرساخت و معماران شبکه می‌دانند که مراکز مدرنِ دیتا، محیطی مملو از پیچیدگی هستند و اگر به‌نحوی کارامد مدیریت و رصد نشوند، سناریوهایی از آسیب‌پذیری‌های پیش‌بینی‌ناپذیر و بالقوه آنها را احاطه می‌کنند. تیم‌های پشتیبانی سیستم در سراسر جهان، مسئول رصد و حفظ یک محیط بهینه و کارآمد هستند. روشن است که مشاهده‌ی راحت و بدون مانعِ عملکرد و فعالیت یک مرکز دیتا، بخشی بسیار مهم در آنلاین نگه داشتنِ تجهیزات و سرورهای شبکه و سالم نگه داشتنِ آنهاست. درک اینکه چطور منابع‌تان را به‌درستی استفاده کنید و اینکه تجهیزات‌تان چطور کار می‌کنند و تأثیر محیطیِ یک سیستم عملکردبالا بر یک وسیله‌ی چندمستأجره‌ چیست، باید اولویت اصلی هر فردی باشد که در جایگاه مدیریت امنیت، پایداری و پشتیبانی قرار دارد. بررسی چالش‌هایی که مدیران دیتاسنتر، روزانه با آنها سروکار دارند، دلایلی کافی هستند برای اینکه چرا باید به‌دنبال رصد کارآمد و مقیاس‌پذیر سرورها در محیط خودشان باشند. ما اخیراً وقت گذاشتیم و با تیم توسعه‌ی op5 کار کردیم تا فهرستی کوتاه و مهم از دلایل رصد یک دیتاسنتر تهیه کنیم و آن را با خوانندگان و مشتریانمان در میان بگذاریم. ما در op5 با مجموعه‌ای متنوع از مدیران مراکز دیتا و متخصصان فنی صحبت می‌کنیم که با مسائل و چالش‌های زیادی در این زمینه روبرو هستند. ما احساس می‌کنیم که دلایلی که با فراهم کرده‌ایم، برای این گروه قابل استفاده است و بسیاری از مسائل دیگری را نیز که به نیازها می‌پردازند، پوشش می‌دهند و مسائلی را حل می‌کنند که ذیل مقوله‌های فرعی قرار می‌گیرند. نیاز به خودکارسازی یا اتوماسیون، برنامه‌ریزی ظرفیت و بهره‌برداری از منابع، همبستگی هوشمندانه‌تر، تجسم صحیح خدمات دیتاسنتر و پیاده‌سازی آسانِ مقایس‌پذیری و امنیت، پنج دلیلی است که از نظر ما مهم هستند.

پنج دلیل رصد کردن یک دیتاسنتر

پنج دلیل رصد کردن یک دیتاسنتر

دلیل 1: اتوماسیون

«یک سیستم رصد عالی، در مرکز مرکز دیتا به‌خوبی کار می‌کند. این سیستم به CMDBی مرکزی، موجودی، مدیریت بلیت و سایر سیستم‌های شخص سوم، همگی در حصول اطمینان از اینکه عملیات روان و اتوماتیک انجام می‌شوند، دخیل هستند. تمام این تمهیداتی که اندیشیده می‌شوند تا کارآیی سیستم را زمانی بالا ببرند که یک مساله/رویداد/آلارم در کل سیستم عملیات فناوری اطلاعات رخ می‌دهد، به ما اطمینان می‌دهند که آن رویداد واجد اولویت است- پیش از اینکه نیاز به توجه مدیر سیستم باشد. این نیز مهم است که مطمئن شوید سیستم رصدتان از اینترفیس‌های برنامه‌ی کاربردی مناسبی برخوردار باشد. اگر اینطور نیست، نگاهی به راه‌حل مانیتورینگ‌تان بیاندازید، چراکه یک اینترفیس برنامه کاربردی مورد نیاز است».

دلیل 2: برنامه‌ریزی ظرفیت و بهره‌برداری از منابع

«یک سیستم مناسب مانیتورینگ مرکز دیتا، باید معیارهای مهمی در زمینه‌ی دیتای عملکرد داشته باشد، هم در زمینه عملکرد روزانه و هم در زمینه تحلیل روند. وقتی فناوری‌های جدیدی نظیر OpenStack و SDN به رشد خود در دنیای مرکز دیتا ادامه می‌دهند، بی‌ثباتی و نوسان نیز افزایش می‌یابد. کنترل بر استفاده و کیفیت خدمات، کلید صرف هزینه‌های سرمایه‌ایِ پایین‌تر است».

دلیل 3: همبستگیِ هوشمندتر

«یک دیتاسنتر عبارت است از تعداد زیادی زیرساخت و برنامه‌های کاربردی درآمیخته باهم. ما بطور کلی متوجه می‌شویم که بسیاری از مراکز دیتا، از تعدادی ابزار مانیتورینگ استفاده می‌کنند- گاهی در ترکیب با ابزارهای نسل قدیم. هر دو سناریو می‌توانند به آلارم‌های مکرری بیانجامند که همبستگی هوشمندانه‌ی محدودی دارند یا اصلاً ندارند. مانیتورینگ مناسب، با کسب اطلاعات، رویدادها، عملکرد و دیتایی که به آن همبسته است، این وظیفه را انجام می‌دهد تا آلامر‌ها اولویت‌بندی شوند و به سمت بخش مناسب مساله‌ی اصلی و واقعی هدایت شوند نه اینکه در سراسر عملیات پخش شوند».

دلیل 4: تجسم خدمات مرکز دیتا

چون مرکز دیتای شما، مرکز فناوری اطلاعات شماست، غالباً مرکز اصلی کسب و کار شما نیز است. بسیاری از ذینفعانِ نیاز به اطلاع از وضعیت عملکرد فناوری اطلاعاتِ اشیا دارند- از مدیریت دیتابیس محلی به مدیر سیستم و از آنجا به رییس بازاریابی و به تیم مدیریت. یک سیستم مناسب مانیتورینگ دیتاسنتر ، باید پرتابل باشد و داشبوردی قدرتمند داشته باشد که بتواند گروهی از ذینفعانِ منحصربفرد را پشتیبانی نماید. آن سیستم باید دسترسی آسانی به اطلاعاتی فراهم سازند که شامل سطح فنی بسیار پایین تا داشبوردهای سطح بالای KPI را شامل شود».

دلیل 5: مقیاس‌پذیری و امنیت

دو دلیل رایج برای اینکه چرا امروزه مشتریان سیستم‌های مانیتورینگ خودشان را عوض می‌کنند، یکی نیاز به مقیاس‌پذیری و دیگری نیاز به امنیت است. با هیبریدتر شدن مراکز دیتا، که میان چند مرکز دیتای مجازی قرار می‌گیرد، سیستم نیاز دارد تا تا بر اساس معماری scale out شکل گیرد نه بر اساس معماری کلاسیکِ scale up. این مساله‌ای حائز اهمیت است زیرا مستقیماً به مخارج عملیاتی شما مرتبط می‌شود. برخورداری از مکانی واحد که بتوانید در آن دیتا را منتقل کنید، به دیتا اضافه کنید و تغییرات را اِعمال کنید و حذفیات را انجام دهید، حتی اگر چند مرکز دیتا را مدیریت می‌کنید، تأثیر زیادی بر مخارج عملیات شما دارد. امنیت یک دلیل غیرمستقیم است، چراکه یک سیستم خراب، فارغ از اینکه کجا قرار داشته باشد، بهترین راه ورود به زیرساخت است. یک سیستم مانیتورینگ مقیاس‌پذیر و کارآمد، بخش‌های یک سیستم خراب را پیدا می‌کند یا بخشی که در مسیرش قرار دارد. به این ترتیب ریسک‌تان را محدود می‌کنید».

پس از مرور این فهرست کوتاه از دلایل، می‌توانید تصمیم بگیرید که در یک سیستم انعطافپذیر مانیتورنیگ سرور سرمایه‌گذاری کنید که تا به‌سرعت فرایند پشتیبانی شما را از راکتیو به پرواکتیو تبدیل کند. مزایای کلی این سیستم مانیتورینگ زیادتر از آن است که بشود آنها را فهرست کرد اما شامل این موارد می‌شود: بهبود مدیریت زیرساخت، کاهش ریسک ازکارافتادگی سیستم، هزینه‌ی پشتیبانی و زمان سرمایه‌گذاری کمتر، زمان واکنش و حل مساله‌ی سریعتر و نیاز کمتر به کارکنان و منابع انسانی. تماشای استفاده از مراکز مدرن دیتا، وظیفه‌ای سنگین بر دوش مدیران می‌گذارد تا محیطی کارآمدتر فراهم سازند که به‌ نوبه خود یک نیازمند سرورها و مانیتورینگ شبکه‌ی کارآمدتر و قوی‌تر است.

با تغییراتی که در جهان رخ می‌دهد، وسایل، ابزار و اپلیکیشن‌های مرتبط، پیشرفته‌تر می‌شوند و هویت و نقش کلی مراکز دیتا مستمراً تغییر خواهد کرد. عملکرد آنها و تقاضایی که از سیستم‌هایشان می‌شود، با گذشت زمان افزایش خواهد یافت. سازمان‌های مختلف به‌سرعت در حال رشد هستند و تقاضاهای جدیدی که در خصوص پلتفورم مرکز دیتا وجود دارد، چالش‌های مستقیمی در زمینه کارآمدی آنها بوجود می‌آورد که باید به آنها پرداخته شود. مانیتورینگ به نقش جدی خود در بقا و موفقیت مدل مرکز دیتا ادامه می‌دهد زیرا در خدمت دنیای آمیخته‌ و دایم‌التغییر کسب و کار و فناوری است.

مطالب دیگر:

پنج دلیل برای رصد کردن یک دیتاسنتر

منبع : سایت پرشیاسیستم 

مقالات دیتا سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *