پوشش های کاذب

پوشش های کاذب

پوشش های کاذب به منظور به حداقل رساندن تبادل دمایی با محیط بیرون و اتاقهای دیگر و همچنین امنیت فیزیکی ، کلیه سطوح سقف ، کف و دیوارهای یک مرکز داده می بایست بوسیله پوششهای کاذب پوشش داده شود .
پوششهای کاذب در یک مرکز داده باید دارای مقاوم در برابر حرارت ، رطوبت ، گردو غبار ، الکتریسیته ساکن و در موارد سطح بالا ضد الکترومغناطیس باشد .
یک مرکز و یا اتاق سرور نباید هیچ گونه پنجره ای به بیرون و فضای آزاد داشته باشد و باید برای ورود و خروج افراد از سیستمهای کنترل تردد استفاده گردد .
همپنین پوششهای کاذب موجب سهولت دسترسی در سطوح مختلف مرکز داده به منظور نصب سنسورها و تجهیزات ، پاکیزگی بیشتر و همچنین مدیریت و امنیت کابل و لوله های ارتباطی میگردد .
پوششهای کاذب در یک مرکز داده شامل : کف کاذب ، دیوار کاذب و سقف کاذب میباشد که بر اساس شرایط و کاربرد هر پروژه میتواند تعریف شود . در بسیاری از موارد با توجه به محدودیتهای طراحی و یا شرایط پروژه میتوان از پوششهای کاذب استفاده نکرد .

بررسی انواع پوشش های کاذب:

1- کف کاذب : 

به منظور توزیع متوازن وزن تجهیزات ، عبور مسیرهای کابل و لوله از کف ، ایجاد امنیت برای پرسنل و در مواردی عبور جریان هوا از زیر کف کاذب ، استفاده میگرددو شامل :

دو نوع عمده
کف کاذب فولادی
کف کاذب آلومینیومی

پوشش های کاذب

در کل کف کاذب آلومینیومی سبک تر است و در هنگام برش ریزگرد کمتری بجای میگذراد . انتخاب نوع کف کاذب مستلزم درک نیاز ساختاری و میزان بار متمرکز روی آن میباشد. ضد الکتریسیته ساکن بودن و مقاومت در برابر حریق از جمله موارد مهم در انتخاب کف کاذب است . کف کاذب شامل صفحه اصلی از جنس ورقه های فولادی پرشده با مواد سبک و یا صفحات فولادی میباشد که عموماً 60 در 60 و با کفپوشی از جنس PVC و یا HPL میباشد .

پایه :

نشـیمن پایه‌ها در این محصول از ورق فـولادی گالوانیزه و ساقه آن از لوله فـولادی گالوانیزه با قابلیت رگلاژ ۲.۵± سانتی‌متر ساخته شده‌اند. ارتفاع پایه از ۱۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر قابل تغییر است.

استرینگر:

این بخش در کف کاذب فولادی از قوطی گالوانیزه به منظور تثبیت استقرار کف و عایق بندی بیشتر تشکیل شده است. در مراکز داده با سیستم خنک کننده InRow میتوان از کف کاذب استفاده نکرد و توزیع برق و دیتا را روی سقف انجام داد .

پوشش های کاذب

– سقف  کاذب : دربسیاری از مراکز داده و اتاقهای سرور نیاز به استفاده از سقف کاذب میباشد . دسترسی در هر نقطه از سقف به منظور نصب روشنایی و دتکتورهای سیستمهای کنترلی نظیر اعلان و اطفاء حریق ، امنیت بیشتر به منظور پوشش مسیرهای سینی های عبور کابل برق و دیتا از فضای پشت سقف کاذب ، کنترل گردش هوا بخصوص در اتاقهایی با ارتفاع بلند ، عایق رطوبت ، حرارت و صدا ، جابجایی آسان از موارد استفاده از سقف کاذب میباشد .

در مراکز داده میتوان جمع آوری هوای گرم را از داخل سقف کاذب مدیریت کرد و همچنین از ایجاد Hotspot در بالای رکها جلوگیری کرد . صفحات مناسب سقف کاذب دیتا سنتر عموماً به صورت 60 در 60 و از صفحات گچی فشرده و مقاوم در برابر حرارت و شعله ساخته میشود . در برخی مدلهای به منظور کاهش تبادل دما یک روکش آلومینیومی در پشت صفحات قرار داده شده است .

طبق استانداردTIA942 سقف کاذب میبایست در دمای 1000 درجه سانتی گراد تا 2 ساعت در برابر حرارت مقاومت کند و تغییر شکل ندهد و شعله ور نشود .همچنین مقاومت کافی در مقابل رطوبت و نفوذ آب داشته باشد .

3-دیوار کاذب : به منظور جلوگیری از انتقال حرارت و رطوبت و همچنین امواج الکترومغناطیس به داخل مراکز داده میبایست از پوششهای کاذب مقاوم استفاده کرد . وجود پوششهای کاذب دیوار در مراکز داده و اتاقهای سرور همچنین به دسترسی نقطه ای در دیوار به منظور نصب تجهیزات کمک میکند .

در مراکز داده عموما از دو مدل دیوار پوش صفحات فلزی نسوز قفل شونده با زیرسازی (ساندویچ پنل ) و یا پوششهای دیوار گچی فشرده با عایق پشم سنگ با دانسیته بالا استفاده میشود که تا 180 دقیقه در برابر آتش مستقیم مقاوم است . ضخامت عایقهامعمولا 6 تا 8 سانتی متر میباشد و بر روی دیوار اصلی اجرا میگردد. دیوار اصلی معمولا از جنس بتن مسلح و یا بلوکهای سیلکس و یا پرلکس میباشد . مزیت دیگر استفاده از عایق پشم سنگ مقاومت در برابر صدا میباشد .  

پوشش های کاذب

عایق بندی مداخل  :

حیات یک مرکز داده به امنیت ارتباطات و سرویسهای آن است که بوسیله مسیرهای ذکر شده به دیتا سنتر وارد و یا از آن خارج میشود. در یک مرکز داده با توجه به ورود و خروج انواع  مسیرهای کابلهای برق و داده و لوله های سیستمهای خنک کننده ، عایق بندی و جلوگیری از نفوذ رطوبت ، حریق و جوندگان و حشرات بسیار مهم است .

مداخل کابل و لوله : با استفاده از مواد ترکیبی نوین نظیر

عایقهای حرارتی و رطوبتی پاششی : امروزه به منظور به حداقل رساندن تبادل دمایی با محیط بیرون و پوشش خلل و فرج موجود در سطوح دیوار های یک مرکز داده میتوان از مواد عالی جدید پاششی استفاده نمود .ترکیبات نانو موجود در این پوششها با ایجاد لایه ای نازک بین دیوار اصلی و دیوار کاذب از نشت رطوبت و تبادل دمایی با محیط بیرون جلوگیری میکند .

پوشش های کاذب

اپوکسی کف :

کفپوش ها امروزه در انواع مختلفی تولید می شوند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از این نوع کفپوش ها اپوکسی بوده که بیشتر دراتاقهای تمییز ، بیمارستانها و سالن های صنعتی و آزمایشگاه ها  برای جلوگیری از آلودگی و عایق بندی کف بکار میرود  . کفپوش اپوکسی نه تنها مقاومت بالایی به کف ساختمان می دهد، بلکه با ساختار عالی خود موجب جلوگیری از نفوذ جانوران و حشرات موذی میگردد و انواع ضد اسید و ضد الکتریسیته ساکن آن مناسب مراکز داده و اتاقهای سرور میباشد .

  • مقاومت بالا در برابر سایش ، موادهای شیمیایی و ضربات

  • جلوگیری از مایعات مختلف به سطح زیرین

  •  عمر بالا و پاکسازی آسان

  • حجم کم و وزن پایین برای جلوگیری از گرد و غبار

  •  یکپارچگی کامل کف

شاسی تجهیزات

با توجه به وزن تجهیزات و به منظور مقاوم سازی مرکز داده سازه ای است که رک بر روی آن سوار می شود و هم سطح کف کاذب اتاق سرور می باشد ، در هنگام طراحی مرکز داده ها یا اتاق سرور همواره کف کاذب به عنوان یکی از موارد مهم اجرایی اتاق سرور مد نظر می باشد کف کاذب با ایجاد فاصله ببین رک و زمین اصلی و  فضایی را جهت عبور تاسیسات و کابل و برق برای ما فراهم می آورد ، ولی آیا کف کاذب به تنهایی میتواند تحمل وزن رک را داشته باشد و آیا قرار دادن رک های سرور بر روی کف کاذب مساله درستی است خیر ؟

در این باره میتوان گفت که وزن رک و تجهیزات و متعلقات موجود در آن می تواند تعیین کننده باشد ؛ اگر شما یک رک پسیو دارید می توانید آن را بر روی کف کاذب خود قرار دهید ولی اگر رک شما دارای وزن زیادی است بهتر آن است که از شاسی استفاده کنید و شاسی فولادی خود را هم سطح ( هم باد ) کف کاذب مرکز داده خود قرار دهید .

میزان مقاومت و تحمل بار انواع کف کاذب به شرط تولید استاندارد آنها به شرح زیر است :

شرح      کف کاذب فولادی استاندارد

کف کاذب آلومینیومی استاندارد

تحمل بار متمرکز بر روی هر تایل   550 کیلوگرم       1000 کیلوگرم

تحمل بار گسترده بر روی هر تایل    670 کیلوگرم       1500 کیلوگرم

در این مقایسه و محاسیه موارد زیر نیز در نظر گرفته می شود :

1- مجاورت های رک ها در کنار هم

2- محاسبه میزان خطای اجرای کف کاذب اتاق سرور

3- لرزه ها و پدیده رزونانس در تشدید لرزش تجهیزات

4- تکانه ناشی از قرار دادن سرور ها در رک

5- فشار ناشی از باز و بستن درب های رک  و …

با توجه به آنچه همه خدمات در اتاق سرور ها و مرکز داده ها حول امنیت آنچه سرور و متعلقات داخل رک است پس بهتر آنکه در این مورد ریسک نکرده و با صرف نظر از آستانه برآیند نیروها به جهت امنیت تجهیزات رک ها را بر روی کف کاذب قرار ندهیم .

انواع شاسی رک :

الف) شاسی فولادی رک با اتصال ثابت به زمین

ب) شاسی فولادی با اتصال ضد زلزله به زمین

از مهمترین دلایل استفاده از شاسی رک در کف اتاق سرور :

1- انتقال وزن رک ها به زمین اصلی

2- جلوگیری از شکستن تایل ها

3- امنیت رک ها در هنگام لرزه و زلزله

4- از بین لرزش رک ها

5- کاهش صدای رک ها به جهت اتصال محکم به زمین

6- جلوگیری از لقی تایل ها و سازه ها کف کاذب

شاسی ها هم سطح کف کاذب ساخته و اجرا می شوند تا در خروجی کار ، لبه شاسی رک از سطح پوشش های کاذب اتاق سرور بالاتر قرار نگیرد

مطالب دیگر:

طراحی مرکز داده