‌اتاق رک‌سرور مرکز داده

‌اتاق رک‌سرور چه تفاوتی با مرکز داده دارد؟

حضور چشم‌گیر فناوری‌اطلاعات در صنایع مختلف باعث شده تا شرکت‌ها روز به روز وابستگی بیشتری به اطلاعات پیدا کنند. اطلاعاتی که باید به بهترین شکل ذخیره‌سازی شوند. بخش عمده‌ای از کسب‌وکارهای امروزی از اینترنت به عنوان شریان اصلی فعالیت‌های تجاری خود استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث شده تا شرکت‌ها حجم قابل توجهی از اطلاعات را تولید و دریافت کنند. به همین دلیل به انواع مختلفی از سامانه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، حس‌گرهای هوشمند و الگوریتم‌های هوشمندی که وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارند نیاز دارند. سامانه‌ها و تجهیزاتی که اطلاعات را پردازش و ذخیره می‌کنند و اطلاعات پالایش شده را دومرتبه در اختیار بخش‌های مختلف یک شرکت قرار دهند فراتر از یک کامپیوتر ساده و تجهیزات پیرامون آن هستند. به همین دلیل شرکت‌ها به سراغ مراکز داده و اتاق رک‌سرور می‌روند. با این حال، برخی از مردم تصور می‌کنند اتاق رک‌سرور و مرکز داده دو مفهوم یکسان هستند، در حالی که این‌گونه نیست.

 

 

در حالت کلی و ایده‌آل در یک مرکز داده اینترنت پر سرعت و سرورهای توان‌مند و متعددی وجود دارند که انواع مختلفی از خدمات (همچون شبکه توزیع محتوا) را به شکل عمومی ارائه می‌کنند. مراکز داده به لحاظ فیزیکی و مجازی امنیت زیادی دارند و زمانی که اطلاعاتی در آن‌ها ذخیره می‌شوند توسط قدرتمندترین الگوریتم‌های امنیتی محافظت می‌شوند.
مراکز داده محلی به شکل اختصاصی با هدف نگه‌داری و حفاظت یکپارچه و متمرکز از سخت‌افزارهای کامپیوتری، تجهیزات ذخیره‌سازی و تجهیزات شبکه طراحی می‌شوند. مراکز داده بزرگ می‌توانند تعداد زیادی از سرورها را به اینترنت متصل کرده و در همان زمان با سایر مراکز داده و اینترانت‌ها یا دیگر شبکه‌های تجاری خصوصی در تعامل باشند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان اتاق رک‌سرور و مرکز داده در هزینه‌ها خلاصه‌سازی می‌شود. هزینه راه‌اندازی یک مرکز داده زیاد است، زیرا به کابل‌کشی، پیاده‌سازی زیرساخت شبکه، سرویس‌های فعال سرور و… نیاز است.
همچنین نباید از هزینه نگه‌داری و تعمیر سرورها و تجهیزات، برق مصرفی، سامانه‌های خنک‌سازی، بازیابی کابل‌های فرسوده و…. غافل شد.
البته برخی از شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ها به سراغ فناوری‌های نوینی همچون مجازی‌سازی مرکز داده می‌روند، اما مجازی‌سازی نیز در زمان راه‌اندازی هزینه قابل توجهی دارد. مراکز داده بیشتر توسط سازمان‌های بزرگ برای انجام فعالیت‌های اختصاصی طراحی شده و نگه‌داری می‌شود. ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی یکی دیگر از مشتریان مراکز داده هستند.
از مهم‌ترین ویژگی‌های مرکز داده به امنیت، پهنای باند اختصاصی با سرعت زیاد، سامانه پشتیبانی برق یو‌پی‌اس و…. اشاره کرد.

‌اتاق رک‌سرور مرکز داده

‌اتاق رک‌سرور مرکز داده

اتاق رک‌ سرور چه ویژگی‌هایی دارد؟

اتاق رک ‌سرور یکی از بخش‌های زیربنایی یک شبکه است. اتاق رک ‌سرور یک مرکز کنترل و نظارت بر شبکه است که تمامی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه همچون سرورها، سوییچ‌ها، روترها و سایر تجهیزات که همگی درون رک‌سرورها قرار دارند در آن نگه ‌داری می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر، اتاق رک‌ سرور مکانی است که سرورها و سایر تجهیزات مهم یک شرکت در آن نگه‌داری می‌شود. نکته‌ای که باید از آن مطلع باشید این است که اتاق رک‌سرور بخشی از یک مرکز داده است که چند سرور فیزیکی با پارامترهای مختلف در آن قرار می‌گیرند. یک مرکز داده ممکن است شامل چند اتاق رک ‌سرور باشد که هر یک برای انجام خدمات جداگانه‌ای تعریف شده‌اند. در حالت کلی در یک اتاق رک‌سرور ممکن است صدها سرور در رک‌ها قرار گرفته باشند. اتاق رک‌ سرور می‌توانند برخی از ویژگی‌های مراکز داده را در ابعاد کوچک‌تر داشته باشند. شرکت‌های متوسط و کوچک در بیشتر موارد تجهیزات شبکه خود را در یک یا چند اتاق سرور نگه‌ داری می‌کنند تا تجهیزات از دسترس افراد غیرمجاز به دور باشد. به همین دلیل دسترسی فیزیکی به اتاق رک‌سرور محدود به چند نفر از کارمندانی می‌شود که شرح وظایف آن‌ها تعریف شده است. مهم‌ترین نکته‌ پیرامون اتاق رک‌سرور منطبق بودن طراحی با استانداردها و اصول کابل‌کشی ساخت یافته است. رعایت استانداردها باعث می‌شود شبکه‌ای کارآمد با قابلیت اطمینان بالا و دسترس‌پذیر ایجاد شود. البته دقت کنید در برخی از موارد شرکت‌ها ممکن است فضایی از محیط کاری را پارتیشن‌بندی کنند و آن‌را اتاق‌ رک‌سرور بنامند، زیرا قرار است یک رک‌سرور با ابعاد معمولی در آن قرار بگیرد.

مقالات دیتا سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *