بهترین مصارف از COVID-19 برای اپراتـــورهای مرکز اطلاعات

بهترین مصارف از COVID-19 برای اپراتـــورهای مرکز اطلاعات


بهترین مصارف از COVID-19 برای اپراتورهای مرکز اطلاعات

به اپراتورهای مرکز اطلاعات آموزش داده می­شود که در اثر بروز آتش ­سوزی، سیل، قطعی برق و سایر وقایع فاجعه­ بار، این تحولات را پیش­بینی کنند. با این حال، ویروس جدید کرونا، مسئولان تسهیلات مهم را به مناطق نامعلوم اعزام می­کند.“مراکز اطلاعات و تیم­های IT معمولاً در برنامه ­ریزی بسیار خوب هستند. ما همه برای فعالیت­های عادی در آینده و برای حوادث غیرطبیعی برنامه­ ریزی می­کنیم اما، فرد دیکرمن، معاون ارشد رئیس جمهور در حوزه ­ی خدمات اداری در موسسه­ ی Uptime، می­گوید: تعداد بسیار کمی از افراد برای فاجعه­ی همه­ گیری که ما در حال حاضر با آن روبرو هستیم برنامه­ ریزی کرده ­اند.”
بیشتر مطالعه کنید: ویروس کرونا شبکه­ های ارتباط از راه دور را به چالش می­کشد
سازمان مشاوره مرکز اطلاعات به تازگی گزارشی را منتشر کرده است که به آن­ها کمک کرده تا اپراتورهای تأسیسات مهم زیرساختی به تأثیرات ناشی از COVID-19 پاسخ دهند و همچنین با اصلاح استراتژی­ ها و رویه­ ها، برای فاجعه­ های همه­ گیر آینده آماده­ سازی­های لازم را انجام دهند. گزارش رایگان “COVID-19: به حداقل رساندن احتمالات زیان و ضرر بحرانی تأسیسات”، توصیه ­ها و مراحل  احتمالی بعدی را شرح می­دهد.
اندی لارنس، مدیر اجرایی موسسه Uptime، در گفتگوی اینترنتی که توسط این سازمان برای بحث درمورد اقداماتی که در مورد COVID-19 تاکنون صورت گرفته، گفت: “این یک موضوع بسیار دشوار اما ضروری است.”
“من فکر می­کنم، واضح است که این بیماری همه گیر ماه ها ادامه خواهد داشت، احتمالاً حتی طولانی تر.” بسیاری از مواردی که امروز در مورد آن صحبت می کنیم احتمالاً نوعی پایه و اساس را شامل می­شوند، یک کلاس برنامه ریزی مقاومتی، که همه ما باید در آن وقت و تلاش بیشتری را صرف کنیم. امیدوارم این اولین مرحله از آن باشد. “
در نتیجه این بیماری همه­ گیر، وابستگی به فناوری در حال افزایش است: تعداد کارگرهای دورکار در حال افزایش است، خرده فروشی آنلاین رو به افزایش است، ارتباطات تجاری و کاری به صورت دیجیتالی انجام می­شوند و تعاملات اجتماعی به صورت آنلاین در حال انجام هستند. دیکرمن گفت: “همه این موارد باعث استفاده بیشتر از شبکه و زیرساخت های اساسی شده است که ما مسئول حفظ آن هستیم.”
دیکرمن گفت: “از میان ما آن­هایی که در صنعت مرکز داده قرار دارند با همان چالش های سلامتی روبرو هستیم که جمعیت عمومی با آن روبرو هستند.” حفظ سلامت و ایمنی کارکنان مرکز داده از اولویت های اصلی می­باشد و این برای شرکت­ها ضروری است اگر بخواهند از انعطاف پذیری مرکز داده اطمینان حاصل کنند.

در اینجا چند توصیه برای شروع کار آمده است:

برنامه های پاسخ دهنده موجود را با COVID-19 تطبیق دهید بسیاری از برنامه های بازیابی اضطراری شرکت ها ممکن است آمادگی همه گیری را نداشته باشد، اما این بدان معنی نیست که آن­ها باید از ابتدا شروع کنند. دیکرمن می­گوید به جای آن، سعی کنید یک برنامه اضطراری موجود را تهیه کنید برای سناریویی که ممکن است دسترسی کارمندان به سایت دیتاسنتر مانند طوفان را  قطع کند.

او گفت: “اگر در كتابخانه مرجع خود، یك برنامه­ ی خاص برای فجایع همه­ گیر ندارید، می­توانید به دنبال برنامه­ای باشید كه به کمک آن با اوضاع فعلی سازگار شوید.”

برنامه­ هایی مرتب برای واکنش در برابر COVID-19، تنظیم کنید

دیکرمن گفت: “ما نمی­خواهیم افراد ناگهان فعالیت­های عادی خود را کاملا به انزوا بکشند. این واکنش ضروری نیست و ممکن است مقرون به صرفه نباشد.”

طبق گفته مؤسسه Uptime، بهترین عملکردها نیازمند یک برنامه اضطراری در سه تا پنج سطح می­باشد، این درحالی است که اقدامات لازم برای پیشگیری، از اقدامات احتیاطی گرفته تا بدترین سناریوهای ممکن مانند عملیات Light-out “مدیریت مرکز بازیابی اطلاعات از راه دور” یا حتی تعطیل کردن کامل محل، باید انجام شوند. برنامه باید به وضوح اقدامات لازم در هر مرحله و شرایطی را که باعث تحقق مرحله­ ی بعدی می­شود، مشخص کند.

به عنوان مثال، با توجه به در معرض ویروس بودن کارکنان، شرکت­ها باید ماتریس تهدید پرسنلی را برای سناریوهای مختلف غیبت کارمندان، مانند کمتر از 25٪ غیبت یا غیبت 25-50٪، تهیه کنند. هر ردیف باید تأثیر تجاری محتمل، چگونگی تأثیر آن بر عملکرد مرکز اطلاعات و تأثیر آن بر سطوح خدمات را به طور خلاصه بیان کند.

نظافت مراکز اطلاعات در دفعات بیشتر و شدیدتر

وقتی نوبت به اجرای یکی از برنامه­های واکنش در برابر COVID-19 می­رسد، اولین چیزی که شرکت­ها باید در نظر بگیرند تمیز کردن محل است.

دیکرمن گفت: “مراکز اطلاعات معمولا نسبتاً تمیز هستند، اما ما باید برنامه­ای تنظیم کنیم تا خطرات را برای کارکنان کم کنیم و الزاما باید محل را برای مردم قابل استفاده نگه داریم. خدمه­­ی مراکز اطلاعات به بخش مهمی از نحوه­ی عملکرد شما تبدیل می­شوند. شما نیاز خواهید داشت تا دوباره تعداد دفعات و شدت تمیزکاری محل، و مواد و مراحلی که خدمه هنگام نظافت استتفاده می­کنند را ارزیابی کنید.

ایجاد پروتکل های بهداشتی در محل کار

روش­های جدید واکنش در برابر COVID-19 باید اقدامات خاصی را شامل شوند. به عنوان مثال: توزیع ماسک و دستمال به افراد و استفاده از دماسنج­های غیرتماسی هنگام ورود افراد به مراکز، ایجاد روندی برای تغییر شیفت کارکنانی که مسیرهای دوری دارند و ایجاد یک چک­لیست تمیز برای ورود کارمندان و …

دیکرمن گفت: “مطمئناً هدف فقط انجام اقدامات صحیح نیست بلکه همچنین تغییر نحوه­ی تفکر افراد در مورد کارهای روزانه است. این برنامه برای ایجاد عادت و ذهنیت لازم در راستای آماده سازی آن­ها و جلوگیری از آلودگی یا عفونت احتمالی است.”

محافظت از زنجیرهر ­های تدارکات؛تست کردن قدرت VPNها

از جمله موارد حفاظتی توصیه شده توسط مؤسسه Uptime، برنامه ­ریزی برای اتفاقاتی مانند اختلال در زنجیره تدارکات در مواردی مانند کابل­کشی و خرابی سرورها، مخازن سوخت بالا و در صورت امکان به تعویق انداختن مصارف غیرضروری است.

همچنین، قدرت VPNهای خود را تست کنید. دیکرمن افزود: “تست قدرت VPNهای شما فقط برای کار از راه دور و برای کارکنان اداری شما از راه دور نیست.  اگر به مرحله­ی بدترین سناریوی ممکن برسید که در آن هنگام قادر به مجهز کردن مرکز اطلاعات نباشید، نیاز خواهید داشت از راه دور و به صورت ایمن بتوانید به سیستم مدیریت ساختمان و سایر سیستم عامل­های خود دسترسی پیدا کنید و این امر در بیشتر موارد نیازمند وجود یک VPN خوب است.”

سفر را محدود کنید. تیم های مرکز داده ذخیره­ای را ایجاد کنید

دیکرمن گفت که اطمینان حاصل شود که کارکنان بین مناطق مرکز داده سفر نمی­کنند تا خطر انتقال عفونت از یک منطقه به منطقه دیگر را کاهش دهند.

در سطح بالاتری از افزایش پاسخ، دو تیم را به صورت شیفتی در نظر بگیرید تا یک تیم بتواند به مدت دو هفته در خانه باشد و استراحت کند، در حالی که تیم دیگر کار می کند.

به کسانی کلیدی اختصاص دهید که خود را قرنطینه می­کنند و فقط در صورت لزوم به مرکز داده می آیند. “پرسنل اصلی خود را ارزیابی کنید و [کسانی] را که برای کارکرد شما بسیار مهم است ارزیابی کنید، و جایگزین هایی را برای آن افراد تعیین کنید. و در این شرایط، قانونی را برقرار کنید که آن دسته از پرسنل اصلی و افراد جایگزین آن­ها با یکدیگر در تماس نباشند. “

این مورد را در نظر داشته باشید که مرکز داده شما بسیار مهم است.

یکی دیگر از مزایای داشتن یک برنامه جامع پاسخ COVID-19 این است که می تواند به تعیین اینکه عملیات مرکز داده بسیار مهم است کمک کند. دولت و مقامات بهداشتي ممكن است سفر کردن را محدود كنند تا بتوانند از گسترش كروناويروس جلوگیری کنند، و يك برنامه كامل مي­تواند به يك شركت كمك كند تا استدلالی را براي یک استثناء پیاده­سازی کنند.

“یک برنامه خوب داشته باشید که اهمیت سایت­های شما و پیامدهای آن را در مورد یک منطقه یا افرادی که به آن­ها خدمت می­کنید، نشان دهد و همچنین مراحلی را که برای ایمن نگه داشتن کارمندان خود بر طی می­کنید نشان دهد.

بهترین مصارف از COVID-19 برای  اپراتـــورهای  مرکز اطلاعات

بهترین مصارف از COVID-19 برای اپراتـــورهای مرکز اطلاعات

این مساله خیلی طول خواهد کشید تا مقامات را متقاعد سازد که مراکز داده شما در واقع حیاتی هستند و موارد استثنائی نیز باید داده شود. “

مدیریت لیست را برای اطمینان از اجرای برنامه ها ثبت کنید.

شرکت ها باید برای ارتباطات داخلی و خارجی برنامه­ای داشته باشند. برنامه­ها باید برای مبتدیان حالت­های ارتباطی و فرکانسی را در بر بگیرد.

دیکرمن می­گوید:در بینش بزرگتر، بسیار مهم است که مدیریت به طور فعال در اجرای همه برنامه ها شرکت کند و با تغییر شرایط بتواند تاکتیک ها را تغییر دهد.

وی می­گوید: “فقط مدیریت می تواند اطمینان حاصل کند که تمام این مواردی که شما به عنوان رویه تعیین کرده­اید در واقع به طور مداوم و با گذشت زمان اجرا می­شوند.” “مردم تمایل دارند بعد از 10 یا 20 روز در قرار داشتن در شرایط بحرانی، آرامش خود بازگردانند. شما تمایل دارید در صورت امکان از این امر جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که مراحل تا زمانی که لازم باشد اعمال می شوند.”

موارد خاص بسیاری در گزارش کامل وجود دارد، “COVID-19: به حداقل رساندن خطر بحرانی تأسیسات. با پیشروی، مؤسسه Uptime قصد دارد یک بولتن معمولی با به روزرسانی های COVID-19 منتشر کند.

به جامعه جهانی مجازی در فیس بوک و لینکدین بپیوندید تا درباره موضوعاتی که مورد علاقه شماست اظهار نظر کنید

 

 

مقالات دیتا سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *